„Las Zębów i Rąk” Carrie Ryan

„Las Zębów i Rąk” Carrie Ryan

las-zebow-i-rak-tom-1-b-iext6301166

Powieść Carrie Ryan zasługuje na uwagę chociażby ze względu na sam tytuł, który brzmi dość absurdalnie i zabawnie. Moje pierwsze wyobrażenie na temat treści książki było adekwatne do tytułu, ale zmieniłam zdanie po przeczytaniu opisu, bo okazało się, że Las Zębów i Rąk to kolejna powieść z gatunku young adult, której wydarzenia osadzone są w postapokaliptycznym świecie, a właśnie do takich książek czuję ostatnio pociąg.

-My już nie żyjemy. Jesteśmy otoczeni przez śmierć każdego dnia. Człapiemy sobie przez życie, tak jak oni człapią przez swoje. Było nieuniknione, że wkroczą do naszego życia, tak jak dzisiaj, że zaatakują wioskę. Nie jesteśmy już częścią cyklu życia.

Mary żyje w wiosce, w której prawa i obowiązki każdego mieszkańca są ściśle wyznaczone przez Siostry, a nad ich respektowaniem czuwają specjalnie wyszkoleni Strażnicy. Osada otoczona jest siatką, za którą znajduje się Las Zębów i Rąk. Wyjście poza wyznaczony obszar zazwyczaj kończy się śmiercią, bowiem w Lesie mieszkają Nieuświęceni. Istoty te niegdyś były ludźmi, ale umarły i doświadczyły Powrotu, przez co stały się bezrozumnymi, pozbawionymi wszelkich uczuć potworami, których jedynym celem jest niszczyć i zabijać. Z rąk Nieuświęconych zginął ojciec Mary, a jej matka pełna nadziei na lepsze jutro karmi swoją córkę opowieściami o innym świecie, który znajduje się daleko za Lasem. Po tragicznych wydarzeniach Mary trafia do siedziby Sióstr, aby zostać jedną z nich i odkrywa, że Siostry skrywają straszne tajemnice, które są w stanie zmienić losy całej wioski. Tymczasem na wioskę napadają Nieuświęceni i rozpoczyna się prawdziwy horror.

Historia nie wciągnęła mnie od razu, ale po kilku rozdziałach zdałam sobie sprawę, że to ciekawa i nowatorska historia, która bardzo wyróżnia się na tle innych książek postapo dla młodzieży. Jednak główna bohaterka po pewnym czasie zaczęła działać mi na nerwy. Na początku odebrałam ją jako zwykłą, sympatyczną dziewczynę po przejściach, której przyszło żyć w strasznym świecie, gdzie każdy z góry ma określone obowiązki. Jednak z czasem dziewczyna okazała się niezwykłe irytująca, bo za jej próbami ratowania innych krył się prawdziwy egoizm i chęć spełnienia wszystkich swoich zachcianek, które wielokrotnie okazywały się niebezpieczne i ciągnęły za sobą masę konsekwencji. Była również bardzo marudna i lubiła się nad sobą użalać.

Kiedy jest się zakochanym… wtedy się wie, po co się żyje. Kiedy kocha się każdego dnia. Budzi się z miłością, ucieka do niej podczas burzy i po sennym koszmarze. Kiedy miłość jest azylem, w którym można schronić się przed otaczającą nas śmiercią i kiedy wypełnia cię tak całkowicie, że nie potrafisz tego wyrazić.

Narracja pierwszoosobowa jest dużym plusem tej powieści, bo dzięki niej możemy brać czynny udział w wydarzeniach i obserwować wszystko okiem głównej bohaterki. Styl autorki bardzo mi się podobał, bo był bardzo lekki i przyjemny, ale jednocześnie nie był banalny. Akcja nabiera tępa po kilku pierwszy stronach, więc  w trakcie czytania nie można narzekać na nudę. Aczkolwiek są chwile, kiedy akcja zwalnia. Autorka w doskonałym stylu rozpędza akcję do granic możliwości, później daje czytelnikowi chwilę wytchnienia i po kilku kartkach znowu akcja nabiera tępa.

Atmosfera książki jest bardzo mroczna i tajemnicza. Od początku nasuwa się wiele pytań, na które odpowiedzi nie znajdziemy w książce. Powieść jej przepełniona bólem, który wylewa się z każdej kartki, ale również niesie nadzieję na lepsze jutro.  Postapokaliptyczny świat jest zarówno przerażający jak i fascynujący, a autorka w każdym rozdziale buduje niesamowitą atmosferę, dzięki której nieraz wstrzymywałam oddech i zaciskałam pięści ze strachu nad losami bohaterów. Książka wzbudza skrajne emocje. Począwszy od śmiechu i zażenowania, a na płaczu i tęsknocie kończąc. Na kartach powieści pojawia się również wątek miłosny, który oczarował mnie całkowicie. Miłość między dwójką ludzi, którzy są gotowi do poświęceń dla drugiej osoby, ale jednocześnie chcą przetrwać i stawić czoła temu strasznemu światu.

Zastanawiam się, czy istnieje świat okrutniejszy niż ten, w którym każe się nam zabijać ludzi, których kochamy.

Jest to świetna propozycja dla młodszych jak i starszych czytelników. Zachęcam Was do zapoznania się z tą pozycją, bo jest to historia tak tajemnicza i tak mroczna, że przyprawia czytelnika o gęsią skórkę. A przy tak dobrze zbudowanej atmosferze można przymknąć oko na miałkich bohaterów i dać się porwać historii Mary.

Moja ocena: 7/10

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s