Najlepsze świąteczne piosenki.

Najlepsze świąteczne piosenki.

large (2)

Święta za pasem, a ja postanowiłam przyjąć wyzwanie i stworzyć listę moich ulubionych świątecznych piosenek. Stworzenie takiej listy okazało się potwornie trudne, bo jest mnóstwo piosenek, które słucham w okresie świąt i ciężko mi było wyłonić z nich te najlepsze. Ale zrobiłam to i jestem z siebie dumna. Was również namawiam do stworzenia takiej listy. Miłego słuchania!

P.S. Wiem, że mój blog jest z założenia blogiem książkowym, ale raz na jakiś czas można sobie pozwolić na odstępstwo od rutyny.

„Wonderful Christmas Time” Paul McCartney

Na pierwszy ogień idzie mój absolutny numer jeden. W tej piosence zakochałam się, kiedy miałam pięć lat i kocham ją po dziś dzień. Nie wyobrażam sobie świąt bez tej piosenki. Zresztą, przyznaję się bez bicia, słucham jej przez cały rok, ale to właśnie w święta staje się ona bardziej magiczna. Moim zdaniem, nie ma drugiej takiej piosenki, która w tak niesamowity sposób nastraja do świąt. Aż trudno uwierzyć, że liczy sobie 35 lat.

„Happy Xmas” John Lennon

Po elektronicznej piosence Paula przyszedł czas na coś bardziej spokojnego i nie bez powodu padło na jego kolegę z zespołu. John Lennon nagrał wzruszający kawałek świąteczny bez którego nie mogłaby się obejść ta lista. Wystarczy raz posłuchać, żeby się zakochać. Coś pięknego!

„Jest taki dzień” Czerwone Gitary

Chyba nikomu nie muszę przedstawiać tego kultowego kawałka. Spokojny, lekki, wzruszający utwór o magii świąt. Grana od roku 1966, do dnia dzisiejszego jest najlepszą polską piosenką świąteczną i nic ani nikt nie jest w stanie jej pobić.

Soundtrack „Home Alone”

Nie jest to może utwór bezpośrednio związany ze świętami, ale na pewno każdemu się z nimi kojarzy, bo Kevin sam w domu to już tradycja. Home Alone ma niezwykle dobrą ścieżkę dźwiękową, a że akcja filmu toczy się podczas Świąt Bożego Narodzenia to każdy utwór z tej ścieżki kojarzy się właśnie z nimi. Jedyny minus tej ścieżki jest taki, że nie można sobie pośpiewać.

„Let it snow! Let it snow! Let it snow!” Dean Martin

Ta napisana w roku 1945 piosenka ani razu nie wspomina o Bożym Narodzeniu, ale ma sobie tyle radosnej, zimowej atmosfery, że idealnie pasuje do tego czasu. Po za tym, pojawiła się na ścieżce dźwiękowej wielu filmów, który akcja rozgrywa się podczas Świąt Bożego Narodzenia.

„Mistletoe and Wine” Cliff Richard

Kolejna spokojna, lekka piosenka, która idealnie nastraja do świąt i wzrusza każdego. Po za tym, to właściwie kolęda z wieloma religijnymi odniesieniami, która powinna nam przypominać o tym, że święta to nie tylko konkurs na najlepiej umyte okna i na najwięcej upieczonych ciasteczek.

„Wonderful Dream” Melanie Thornton

Piękna piosenka, która niestety większości kojarzy się tylko z reklamami Coca Coli, a szkoda bo całość brzmi naprawdę dobrze, a wyjątkowy głos Melanie nadaje tej piosence niezłego pazurka.

„Have Yourself A Merry Little Christmas” Sam Smith

Głos Sama jest tak wzruszający i ściskający za serce, że nie potrafię napisać jak bardzo jestem w nim zakochana. Jego cover piosenki Franka Sinatry (to nie do końca jego piosenka, ale nie będę tego tłumaczyła) jest zdecydowanie najlepszą piosenką świąteczną tego roku. Wielkie brawa dla Sama, że potrafił, tak cudownej piosence, nadać nowego życia i sprawić, że pokochałam ją na nowo.

„Feliz Navidad” Jose Feliciano

Piosenka, która była moim popisowym numerem podczas świątecznym przedstawień w szkole podstawowej przez cztery lata. Teraz, kilkanaście lat później, nie potrafię się od tej piosenki uwolnić i za każdym razem, kiedy słyszę, że nadchodzą święta to zaczynam nucić w głowie Feliz Navidad. Nie da się nie lubić tej piosenki.

„Merry Christmas Everyone” Shakin’ Stevens

Kolejna doskonale wszystkim znana piosenka świąteczna. Kto nie wyobraża sobie świąt bez tej piosenki, ręka w górę. Radosna i energetyczna piosenka, która sprawia, że każdy z nas od razu lepiej się czuje. Przy tej piosence nawet porządki przedświąteczne nie są takie straszne.

„Jingle Bells” Michael Buble

Wielu artystów porywa się na oklepane i wszystkim znane numery świąteczne. Starają się je odświeżyć i porwać serca ludzi na całym świecie. Niestety nie wychodzi im to zbyt dobrze. Wyjątkiem jest Michael Buble, którego płyta pt. Christmas, pełna oklepanych i wszystkim znanych piosenek, nadaje im nowego życia. Cała płyta jest warta przesłuchania. Moim faworytem jest zdecydowanie piosenka Jingle Bells, która w nowej wersji brzmi przepięknie. Zresztą, Michaela dobrze się nie tylko słucha, ale również ogląda.

„Rolnicky”

Tym razem obejdzie się bez wykonawcy (nie wiem, kto jest oryginalnym twórcą tej piosenki) i prawidłowej pisowni, bo nie wiem jak na mojej klawiaturze stworzyć czeskie literki. Ale wykonanie Jingle Bells naszych przyjaciół z Zaolzia jest tak wesołe i pozytywne, że nie mogło go tutaj zabraknąć. Usłyszałam ten utwór trzy lata temu i cały czas dzwoni mi w uszach jak tytułowe dzwoneczki.

To już jest koniec. Na mojej liście zabrakło tak kultowych numerów jak Last Christmas czy All I Want For Christmas Is You, ale potrafię sobie wyobrazić święta bez tych piosenek. Moja lista nie jest może jakoś specjalnie oryginalna, ale wszystkie kawałki, które pojawiły się na tej liście są zdecydowanie moimi ulubionymi i moim zdaniem święta bez nich to święta stracone.

Pozdrawiam 🙂

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s